Pomoćnici u nastavi - prsten potpore
Autor: Branko Goleš, 12. 5. 2016.

U školskoj godini 2015./2016. naša škola se uključila kao partner u projekt Zagrebačke županije „Prsten potpore“. Projekt ima za cilj osigurati pomoćnike u nastavi djeci s teškoćama u razvoju i omogućiti socijalnu uključenost i integraciju učenika s teškoćama u redoviti obrazovni sustav.

Veliko nam je zadovoljstvo sudjelovati u projektu Prsten potpore, jer nam projekt omogućava podizanje kvalitete rada u našim učionicama. Pomoćnici u nastavi pridonose izjednačavanju mogućnosti svih učenika, uklanjaju prepreke u odgojno-obrazovnom sustavu i pridonose inkluzivnom obrazovanju. Sudjelovanjem u projektu unaprjeđuju se oblici podrške učenicima kako bi se svi učenici u školi osjećali sigurno i zaštićeno, što je neophodan uvjet za njihovo sretnije odrastanje, uspješnije učenje i odgovornije ponašanje.

Projekt Zagrebačke županije i partnera PRSTEN POTPORE odabran je za financiranje u okviru Poziva za dodjelu bespovratnih sredstava UP.03.2.1.01 "Osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama" koji se financira sredstvima Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa "Učinkoviti ljudski potencijali" 2014-2020.
Projektom je osigurana stručna pomoć za 80 učenika s teškoćama u razvoju putem angažiranja 70 stručno osposobljenih pomoćnika u nastavi u 28 škola Zagrebačke županije. Više informacija o samom projektu možete pročitati na web stranici http://pomocnici.zagrebacka-zupanija.hr/.

Kako kroz projekt nismo imali priliku osigurati pomoć svim učenicima kojima je to bilo potrebno, pa moramo spomenuti i izuzetnu suradnju s Udrugom Srce iz Svetog Ivana Zeline koji su nam omogućili još tri pomoćnika u nastavi u drugom polugodištu preko mjera Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Nadamo se da će se dobra suradnja s oba partnera nastaviti i u idućoj školskoj godini i da ćemo moći na vrijeme osigurati pomoćnike našim učenicima.