Terenska nastava trećih razreda u Ivaninoj kući bajki u Ogulinu
Autor: Danijela Jalžabetić, 20. 10. 2016.

13.10.2016. godine učenici i učiteljice trećih razreda posjetili su Ivaninu kuću bajki u Ogulinu kako bismo saznali više o legendama koje su inspirirale bajke našeg hrvatskog Andersena – Ivane Brlić-Mažuranić.

Na putu smo vidjeli Karlovac – svima poznat kao grad na četiri rijeke, a to su Dobra, Mrežnica, Korana i Kupa. Međutim od vodiča smo saznali da je Karlovac zapravo grad na pet rijeka jer ne smijemo zaboraviti rijeku „Karlovačko pivo“.

Prošli smo i kroz tunel Svetog Marka o kojem smo saznali da postoji urbana legenda u njemu vozači vide crnu ženu i čuju dječji plač. Preko naših pametnih telefona provjerili smo što su o njemu pričali na emisiji Provjereno.

Dok smo se približavali Ogulinu, vidjeli smo goru Klek koja izgleda kao čovjek koji leži s podignutim koljenima. Vodič Ivana nam je ispričala legendu vezanu uz tu goru na kojoj se skupljaju vještice i staroslavenskim božanstvima. Na samom ulasku u Ogulin nudili su nam domaći krumpir i zelje kojima obiluju ogulinska polja.

Obišli smo grad Ogulin. Vidjeli smo Đulin ponor u koji se nesretna djevojka bacila jer je  njezin dragi poginuo kao junak u obrani Hrvatske od Turaka. Na gradskom trgu smo se napili s izvora koji daje ženama vječnu mladost, ljepotu i dobrotu, a muškarcima da se ožene takvim Ogulinkama. Poigrali smo se u parku i izmijenili svoja iskustva o doživljajima na terenskoj nastavi.

U Frankopanskom kaštelu je smještena Ivanina kuća bajki. Ovaj multimedijalni centar nas je upoznao s likovima i djelima Ivane Brlić-Mažuranić. Čuli smo mnogo zanimljivih priča, isprobali multimedijalne panele koji su djecu inspirirali bajkom i pobudili želju za čitanjem, znanjem i stvaranjem. Tako smo u potkrovlju kuće sudjelovali na radionicama „Glasovi u bajci“, „Bazl“, „Ja sam…?“ i „radionica o patuljcima“. Najuspješniji učenici na radionicama dobili su kraljevsku krunu. Svi smo upoznali čarobno zrcalo, a neki su imali sreće da im uspiju fotografije iz čarobnog zrcala pa da vide sebe sa svojim prijateljima u bajkama. Ovdje nam se toliko svidjelo da su djeca odlučila pozvati roditelje da još jednom posjete ovu bajkovitu kuću.

Burger king na povratku u Dugo Selo nas je okrijepio, razigrao, a oni koji nisu imali sreće dobiti kraljevsku krunu u Ivaninoj kući, dobili su je ovdje.

Na povratku nam je bilo žao što je ovaj uzbudljivi dan tako brzo prošao. Ako budete u blizini Ogulina, nemojte zaboraviti posjetiti Ivaninu kući bajki.

učiteljica Ljiljana Katić