Osmaši posjetili Cenacolo
Autor: Krunoslav Sakač, 25. 10. 2016.

U petak 21.10. 2016. učenici osmih razreda posjetili su zajednicu liječenih ovisnika Cenacolo (Sv. Vinko Paulski) kod Vrbovca u pratnji profesorica Verice Mijatović i Jasmine Sverić.

Dočekali su ih Mateuš i Jakov, članovi zajednice, koji su im bili vodiči i koji su kroz osobna svjedočanstva i životna iskustva učenicima govorili na potresan i dojmljiv način. Učenicima je u dvorani prikazan film o idejnoj začetnici zajednice Cenacolo časnoj sestri Elviri koja je, potaknuta vlastitim životnim iskustvom (odrastanje s ocem alkoholičarem), pokrenula projekt u suradnji sa Svevišnjim. Mateuš, porijeklom Poljak, na zanimljivoj mješavini poljskog i hrvatskoga jezika, iznio je svoje iskustvo ovisnosti o drogi. U dvorani je vladao muk dok se dvadesetdvogodišnji momak pognute glave borio s jezikom, ali i hrabro suočavao s neugodnom istinom o sebi i svojoj prošlosti, pogreškama, nepromišljenim odlukama i posljedicama kojih je sada itekako svjestan. Zatim se učenicima obratio Međimurac Jakov koji je zbog ovisnosti o kocki pomoć potražio u Cenacolu. Istaknuo je kako smo svi po pitanju ovisnosti moguće žrtve i da nitko nije imun i zaštićen od zla. Zlo se ne smije nijekati niti relativizirati jer inače uzima maha. Učenici su sa zanimanjem slušali dečke koji su imali hrabrosti suočiti se sa svojim slabostima i čvrsto odlučili promijeniti svoj život uz Kristovu pomoć. Također,postavljali su interesantna pitanja. Nakon edukacijskog predavanja u pratnji dečkiju obišli su imanje. Saznali su o načinu života članova zajednice koji uključuje brigu o stoki i razna zanimanja kojima se bave. Zajednica živi od dobrovoljnih priloga te od vlastita rada. Princip “Ora et labora” ovdje savršeno funkcionira. Zahvaljujemo se našim prijateljima Jakovu i Mateusu jer su upravo zbog njihove angažiranosti učenici bili oduševljeni i izrazili želju za ponovnim obilaskom zajednice u skorije vrijeme. Izlet je bio zanimljiv i nadasve koristan. Želimo našima domaćinima da ustraju u želji da se promijene dokraja,svom životu nađu smisao i izliječeni postanu važni članovi zajednice u kojima će djelovati. Sretno Mateušu i Jakovu i svima onima koji su pokazali želju i volju za promjenom sebe nabolje.

SLIKE