Ukupno: 920187
Martinjska kuharica
Autor: Krunoslav Sakač, 4. 11. 2016.

Ususret Martinju 11. studenoga te s obzirom na 1700. obljetnicu rođenja sv. Martina koja se slavi ove godine, s učenicima koji, uz engleski, uče njemački jezik pripremili smo projekt o svetom Martinu.

Sveti Martin poznat je po tome što je povezivao europske zemlje i narode, pomagao bolesnima, gladnima i siromašnima, na svoj je put krenuo iz Panonije, ostavivši traga i u Dugom Selu. Želeći danas ukazati na potrebu dijeljenja s drugima i uzajamnog pomaganja, osmislili smo materijale koje ćemo rado podijeliti sa svima koji to žele.

Tako u nastavku, u rubrici izborni predmeti, potražite i slobodno preuzmite Martinjsku kuharicu, trojezičnu zbirku tradicionalnih recepata iz  Austrije, Njemačke, Švicarske, Italije, Poljske, Malte i Engleske koje su učenici preveli na hrvatski, te se okušajte u pečenju prigodnih peciva i kolača.

Ako volite crtati, bojati, rezati, lijepiti, preuzmite bojanku i predloške za izradu ukrasa i saznajte kako izraditi tradicionalne svjetiljke i druge prigodne ukrase kojima se u mnogim zemljama obilježava dječje Martinje. Poslušajte i naučite pjevati prigodne pjesme.

Pogledajte i prezentacije o sv. Martinu, o običajima uz Martinje u Hrvatskoj i Europi te o sv. Martinu u djelima poznatih slikara.

Pogledajte crtić o sv. Martinu, pročitajte legendu o njemu i priču od dijeljenju. Razmislite o dobroti i dijeljenju s drugima te pročitajte poruke koje su o tome napisali književnici i poznate osobe.

Želimo vam dobru zabavu i veselo Martinje!

Lidija Vešligaj