Ukupno: 920183
Vojni pilot – gost u 2.c razredu
Autor: Marija Turk Sakač, 19. 3. 2018.

U petak 16. ožujka 2018. godine učenike 2. c razreda posjetio je vojni pilot g. Mario Petrlić, otac Eme Petrlić, učenice 2. c razreda, kako bi im predstavio svoje zanimanje.

Ovaj događaj izvrsno se nadovezuje na nastavni sadržaj iz Prirode i društva iz čega smo protekli mjesec dana učili o zanimanjima ljudi te o prometu, prometnim sredstvima i prometnim znakovima. Zadovoljstvo je bilo tim veće jer smo upravo dan prije toga u sklopu terenske nastave posjetili Zračnu luku Franjo Tuđman.

Gospodin Petrlić vojni je pilot vojnih zrakoplova vrste Pilatus. Upravo takve zrakoplove vozi akrobatska skupina Krila oluje. Pripada četvrtom naraštaju vojnih pilota u Republici Hrvatskoj. Svojevremeno je bio nastavnik letenja te neki od njegovih učenika danas lete u Krilima oluje. Danas je pilot za potrebe obalne straže, a ujedno radi i na međunarodnoj vojnoj suradnji.

Gospodin Petrlić na zanimljiv je i uzbudljiv način predstavio svoje atraktivno zanimanje. Između ostalog, pokazao je i opisao sastavne dijelove pilotskog odijela, zaštitne kacige, prsluka za spašavanje i tzv. anti-ge odijela (antigravitacijskog odijela) te demonstrirao njihovo oblačenje. Anti-ge odijelo onemogućuje istjecanje krvi iz glave i njegovo nagomilanje u nogama prilikom letenja u vis velikom brzinom, ali i suprotno jer prilikom letenja naglavačke sprječava prekomjerno dotjecanje krvi u mozak i istjecanje krvi iz nogu. Saznali smo da Pilatusi lete deset km u visinu, a maksimalna brzina koju postižu je 600 km/h.

Uz navedeno, učenicima je na projektoru prikazao slike zrakoplova Pilatus kakvim on upravlja te im je pušten i kratki filmić s vojnim zrakoplovima.

Na kraju su oduševljeni učenici postavljali pitanja g. Petrliću, a on je vješto odgovarao na sva ta maštovita dječja pitanja.

Možemo zaključiti da gospodin Petrlić i njegovo zanimanje može biti dobar primjer i uzor našim mladim naraštajima prilikom njihovog odabira zanimanja jer sezahvaljujući takvim časnim zanimanjima i ljudima danas možemo sigurno kretati i živjeti u lijepoj nam Hrvatskoj.

SLIKE                                                                                                                        Učiteljica Marija Turk Sakač