Ukupno: 920149
Svečano obilježen Dan Europe
Autor: Gabriela Golubić, 10. 5. 2018.

U organizaciji Grada Dugog Sela i Osnovne škole „Ivan Benković 9. svibnja 2018. godine  obilježen je  Dan Europe prigodnim programom u Gradskoj vijećnici. Ravnatelj OŠ „Ivan Benković“ Branko Goleš otvorio je svečanost pozdravnim riječima s naglaskom kako i ove godine Dan Europe obilježavamo kroz baštinu našeg grada te kako je ove godine slogan obilježavanja „Ponosan na svoj grad.“

Gradonačelnik Nenad Panian je govorio o suradnji s francuskim gradovima prijateljima, posebno o gradu  Saint-Quentinu s kojim je Dugo Selo odnedavno pobratimljeno i  s kojim će suradnja biti na više razina, prije svega kroz lik svetog Martina, zaštitnika našeg grada.

Odgajateljice Dječjeg vrtića Dugo Selo su sa skupinom djece prezentirali projekt o dugoselskim bunarima iz kojeg je proizašao čitav niz kreativnih uradaka:  izložbe, slikovnice, igre, predstave kroz koju su djeca iz vrtića poslala jasnu poruku važnosti očuvanja bunara kao vrijedne kulturne baštine Dugog Sela.

Učenici OŠ „Ivan Benković“ su uz mentorstvo učiteljica Jelene Kraljić i Marine Periša izradili letke kojim su predstavili svoj grad. Učenici su sami birali sadržaj kao i tehniku izrade.  Učenica Lara Franjković iz 6.d razreda je izradila stilizirani letak u obliku stare crkve svetog Martina,  Dea Bogić i Una Ižaković iz 7.b razreda su predstavile Dugo Selo kroz niz izrađenih crteža koji prikazuju prepoznatljive dugoselske motive.  Karla Perković i Lana Vukadinović iz 7.a razreda su izradile letak od niza starih fotografija Dugog Sela s početkom 20. stoljeća. Franko Enio Todorović i Marija Klara Grlić iz 8.a razreda su izradili digitalni letak s QR kodovima i grafikom izrađenom u računalnom programu za crtanje. Svi letci su fotografirani i predstavljeni kroz prezentaciju koju su održale učenice Marija Klara Grlić (8.a) i Patricija Jeleč (8.d). Letci su bili izloženi u Gradskoj vijećnici zajedno s radovima na temu Europe koje su izradili učenici pod vodstvom učiteljice likovne kulture Martine Gracin.

Predstavljena je obnova stare crkve svetog Martina koja će imati obnovljen liturgijski prostor, dok će obnovljeni zvonik imati stubište i vidikovac.

Dr. Danijela Jelenčić je govorila o ciljevima projekta kroz primjere analize te pozvala sudionike da predlože sadržaje i aktivnosti koji će pridonijeti prepoznatljivosti Dugog Sela kao martinske turističke destinacije na međunarodnoj razini.

Sandra Geri je predstavila turističko-informativno izdanje turističke zajednice Dugog Sela u kojoj su fotografijama predstavljene kulturne manifestacije i turistička ponuda Dugog Sela.

Na kraju svečanosti u Gradskoj vijećnici nastupio je mješoviti pjevački zbor nastavnika osnovnih dugoselskih škola pod vodstvom Marine Klasić Kozina.

Drugi dio programa obilježavanja Dana Europe održan je u Glazbenoj školi Dugo Selo prigodnim koncertom s bogatim repertoarom klasične glazbe.