Ukupno: 920191
Ravnatelj i predstavnici učitelja naše škole na otvorenju izložbe „Prostori memorije“ na kojoj su izloženi radovi Martine Gracin, profesorice Likovne kulture naše škole
Autor: Krunoslav Sakač, 5. 9. 2018.

Kao dio projekta međunarodne suradnje „Umjetnost bez granica“, kojeg su osmislili i realizirali OŠ „Stjepan Radić“ iz Božjakovine i Zagrebačka županija, 1. rujna u Subotici u Galeriji „dr. Vinko Perčić“ s početkom u 18 sati otvorena je izložba pod nazivom „Prostori memorije“.

Uz profesoricu Martinu Gracin na izložbi sa svojim radovima su sudjelovali akademski umjetnik i profesor Likovne kulture iz OŠ „Stjepan Radić“,  Robert Samardžić te iz OŠ „Milke Trnine“ iz Križa profesorica Izabela Hren.

Izložbi su nazočili: generalni konzul RH u Republici Srbiji Velimir Pleše, izaslanica župana Zagrebačke županije te v.d. pročelnice Upravnog odjela za prosvjetu kulturu, sport i tehničku kulturu Jadranka Dujić Frlan, predstavnik Ministarstva znanosti i obrazovanja Jozo Čavar, Sanja Kozlica ispred Ureda državne uprave Zagrebačke županije, gospođa Darinka Balen ispred Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu Zagrebačke županije, Miroslava Babić kao članica Gradskog vijeća grada Subotice zadužena za kulturu, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji Slaven Bačić, predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov, predsjednik Hrvatskog kulturno-prosvjetnog društva „Matija Gubec“ iz Tavankuta, gospodin Ladislav Suknović, tajnik Hrvatskog kulturno-prosvjetnog društva „Matija Gubec“ iz Tavankuta, gospodin Ivica Dulić, ravnatelj OŠ „Stjepan Radić“ Jure Mišković, ravnatelj OŠ „Ivan Benković“, Branko Goleš, ravnateljica OŠ Josipa Zorića, Mara Mamuza, ravnatelji i profesori Likovne kulture osnovnih škola Zagrebačke županije te osnovnih škola iz Subotice i Tavankuta.

Na otvorenju izložbe uzvanicima se kraćim govorom  obratila  Iva Korbler, povjesničarka umjetnosti i autorica kataloga izložbe te je  o svakom umjetniku govorila toplim i afirmativnim riječima. Nekoliko rečenica je izrekla i Jadranka Dujić Frlan, v.d. pročelnice Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu. Govorom predsjednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislava Žigmanova izložba je i službeno otvorena.

U sklopu multikulturalnog projekta se realizirala i učiteljska suradnja, održale su se i likovne radionice za učenike škola iz Subotice, Tavankuta i Đurđina, a njih su vodili  učitelji Likovne kulture škola Zagrebačke županije te je realiziran i posjet Etno salašu Balažević u Tavankutu.

Svi sudionici ovog hvalevrijednog projekta su oduševljeni postavljenom izložbom, likovnim radionicama, suradnjom i druženjem u Etno salašu Balažević na kojem su domaćini pokazali poznatu gostoljubivost  te  spremnost  za daljnje kontakte i projekte.

Pri završetku lijepog druženja u Vojvodini profesorica Martina Gracin se zahvalila predstavnicima naše škole na dolasku i podršci njezinom radu.

Tekst: Sofija Štefanac Klobučar

Fotografije: izbor iz privatne kolekcije predstavnika naše škole