Ukupno: 920183
Svečano obilježen Dan Europe
Autor: Danijela Jalžabetić, 9. 5. 2014.

U našoj školi 9. svibnja svečano je obilježen Dan Europe. Dobrodošlicu uzvanicima poželjeli su ravnatelj naše škole prof. Branko Goleš i gradonačelnik grada Dugog Sela Stipe Velić. Učenici Srednje škole Dugo Selo pozdravili su prisutne na nekoliko europskih jezika i tri hrvatska narječja. Mladi geografi naše škole imali su izlaganje uz tematsku kartu Europe o stopama sv. Martina, dok je dr. sc. Antonija Kiš Zaradija održala predavanje o sv. Martinu. U ekipnom kvizu znanja o Europi osim učenika naše škole sudjelovali su i naši gosti učenici OŠ Josipa Zorića i OŠ Šćitarjevo. Glazbeni program upotpunila je umjetnica Lidija Bajuk izvođenjem tradicionalnih hrvatskih pjesama. Našim novim prijateljima, učenicima OŠ Šćitarjevo,  i svim posjetiteljima koji su sudjelovali u obilježavanju Dana Europe zahvaljujemo na posjeti našoj školi uz želju da nam se što prije vrate.

Izidora Ferčec, 8.c

Dana 9. svibnja u svim sadašnjim i budućim članicama Europske unije, obilježava se Dan Europe koji simbolizira zajedništvo i snagu europske zajednice država i ljudi. Dan Europe obilježava se od 1985. godine kada se na Milanskom summitu u znak sjećanja na Schumanovu deklaraciju proglasili 9. svibnja Danom Europe.

Toga je dana 1950. godine francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman predstavio prijedlog ujedinjenja proizvodnje ugljena i čelika Francuske i Njemačke.

Međutim ta je inicijativa imala šire namjere od ujedinjenja proizvodnje ugljena i čelika tih dviju zemalja, a to je poticanje na očuvanje mira u poslijeratnom razdoblju u svim europskim zemljama. Tako je već iduće 1951. godine stvorena Europska zajednica za ugljen i čelik, preteča današnje Europske unije.

Premda je ideja ujedinjene Europe prisutna u promišljanjima intelektualaca i političara već niz stoljeća, konkretan projekt europske integracije započeo je tek nakon Drugog svjetskog rata, s namjerom da se onemogući izbijanje novih ratnih sukoba na Starom kontinentu. Inicijativa za institucionalno povezivanje europskih država konkretizirala se osnivanjem dviju međunarodnih institucija ključnih za proces integracije: Vijeća Europe (5. svibnja 1949.) i Europske zajednice za ugljen i čelik, nastale na temelju spomenute Schumanove deklaracije objavljene 9. svibnja 1950. godine. Europska zajednica za ugljen i čelik bila je jezgra iz koje se kasnije razvila današnja Europska unija.

(tekst preuzet sa stranice www.skole.hr)