TREĆI RAZREDI NA IMANJU CONTESSA
Autor: Krunoslav Sakač, 2. 6. 2014.

U utorak 27. svibnja učenici trećih razreda vratili su se u viteška vremena i postali mali grofovi i grofice.Na izletu na imanje Contessa u Draganiću djevojčice su obukle damske haljine, a dječaci viteške pelerine.

Svoj su izlet naši grofovi i grofice započeli posjetom starom dvorcu Erdödy u Jastrebarskom. Na obližnjoj livadi napravili su piknik te se poigrali. Vožnju su nastavili posjetom crkvi Svetog Jurja u Draganiću gdje su s pozornošću saslušali legende o ovome svecu. Po dolasku na imanje Contessa učenici su obišli konjušnice s kraljevskim konjima lipicancima i vidjeli kamerunske kozice i velikog psa, njemačku dogu, kakvu su nekad držali na dvorovima. Uslijedio je obilazak imanja i razgledavanje damske i lovačke sobe, sobe za bal i drugih. Učenici su čuli mnoštvo zanimljivih edukativnih priča o pojedinim dvorskim sobama i starinskim predmetima te viteškom i dvorskom načinu života, ponašanju, plesovima...

Da ne bi sve ostalo na priči, učenici su dobili priliku odabrati kostime i obući se kao što su se nekad dame i vitezovi oblačili. Djevojčice su same izabrale haljinu po želji, dok su dječaci obukli viteške pelerine i uzeli mačeve u ruke. Da grofovi i grofice ne bi bili gladni, uslijedio je kraljevski ručak od tri slijeda uz kraljevsku poslugu.

Nakon što su se malo poigrali, grofovi i grofice mahnuli su kraljevskim dvorjanima koji su ih lijepo služili tijekom boravka na imanju, ukrcali se u svoje kočije i sretni i zadovoljni krenuli prema Dugom Selu.

SLIKE