Sveti Martin – zaštitnik našega grada
Autor: Danijela Jalžabetić, 12. 11. 2014.

Svečano obilježavanje Dana župe i Dana grada počelo je 8. studenoga 2014. godine različitim programima u kojima su sudjelovali i učenici naše škole.   U subotu 8. studenoga 2014. godine u pratnji profesorica Marine Periša i Karoline Hrastović učenici sedmih razreda i učenici osmih razreda koji su uključeni u izvannastavnu aktivnost  Mladi geografi  predstavili su projekt „Vjerska i kulturna baština sv. Martina“ u kojemu učenici kroz literarno i likovno stvaralaštvo istražuju i uče o  bogatstvu katoličke vjerske baštine sv. Martina u zavičaju, Hrvatskoj i u Europi simboličnog naziva Stopa sv. Martina. Projekt se također ostvaruje i kroz suradnju s drugim školama. Ideja za ovaj projekt pojavila se prošle školske godine, a od ove školske godine projektu se priključila  i OŠ Josipa Zorića.

U subotu, povodom proslave Dana grada, učenici su predstavili projekt kroz igrokaz u kojemu su bili odjeveni kao rimski vojnici simbolizirajući tako svetog Martina –rimskog vojnika koji je svojim plaštem zaogrnuo promrzlog siromaha pred vratima gradića Amiensa. Na likovnoj radionici pod vodstvom profesorice likovne kulture Martine Gracin učenici su izradili kacige, oklope mačeva i plašteve, a  učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost  Mladi geografi pripremili su scenski nastup.

Nakon nastupa su učenice Mia Kovačević (8.d) i Tea Ivić (7.a) govorile o projektu u emisiji Radio Martina.

U utorak, 11. studenoga 2014. na blagdan svetog Martina, učenici su sudjelovali u dobrotvornoj prodajnoj izložbi pod nazivom „Plašt svetog Martina“. Zajedno s učenicima iz OŠ Josipa Zorića su prodavali rukotvorine koje su izradili na dodatnoj nastavi s vjeroučiteljicama Ivom Ileš, Ružicom Havaić i Karolinom Hrastović, te na satovima Mladih geografa s profesoricom Marinom Perišom. Učenici su izradili ukrasne kutije, narukvice, straničnike i plastificirane kartice s molitvama svetom Martinu. Na prodajnoj izložbi su bili i radovi učenika iz produženog boravka koje su učenici izradili uz pomoć učiteljice Maje Milovac.

Prodaja je bila u centru Dugog Sela, kod sata od 9 do 12 sati.

Istoga dana poslijepodne, u 17 sati, učenici dugoselskih osnovnih škola su se okupili u centru Dugog Sela i kroz procesiju su krenuli prema župnoj crkvi. Na čelu procesije su bili učenici odjeveni kao rimski vojnici, a ostali su ih slijedili s upaljenim lampašima. Svi zajedno su se uputili do župne crkve gdje je u 18 sati započela svečana sveta misa, a nakon svete mise učenici su svim prisutnim župljanima podijelili male darove – molitve svetog Martina. Na samom kraju svečanosti, učenici su upalili lampione koji su poletjeli u zrak i uljepšali naše nebo uz radosne poklike svih prisutnih.

Marina Periša, prof.