Ukupno: 920202
Preventivni program “Živim život bez nasilja“
Autor: Danijela Jalžabetić, 30. 1. 2015.

U posljednjem tjednu mjeseca siječnja učenici sedmih razreda sudjelovali su u preventivnom programu pod nazivom „Živim život bez nasilja“. U ponedjeljak, 26. siječnja 2015. godine učenici su slušali predavanje o problemima nasilja, zakonskim mogućnostima njegova sprječavanja i prijavljivanja, te ih se educiralo po pitanjima nenasilja i tolerancije. U četvrtak, 29. siječnja 2015. godine pogledali su kazališnu predstavu pod nazivom „Nasilje, za nasilje nema opravdanja“ u režiji Zijaha Sokolovića, a koja je razvijena u suradnji s nevladinom udrugom Riječi/Prave/Predstave.

Predstava je održana u prostorijama KUD-a Preporod, a pogledali su ju svi učenici sedmih razreda s našega područja. Osim učenika naše škole, tamo su bili i učenici sedmih razreda iz OŠ Josipa Zorića, OŠ Rugvica i  OŠ Stjepana Radića iz Božjakovine. U predstavi su glumili Ivana Krizmanić i Marko Makovičić, a u prigodnom glazbeno-scenskom programu sudjelovali su pijanist Matija Dedić i glazbeni sastav Apokalipso.

Ovaj projekt su pokrenuli Ministarstvo unutarnjih poslova i Ujedinjeni narodi u Republici Hrvatskoj, a ove godine se kao partner uključilo i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Navedeni preventivni projekt osvojio je nagradu za najbolji projekt primarne prevencije na dodjeli Europske nagrade za prevenciju kriminaliteta (2013. godine u Litvi) od strane EUCPN – organizacije odnosno platforme za preventivni rad država članica EU u smislu razmjene iskustava, najboljih praksi, znanja te praćenja kretanja kriminaliteta na europskoj razini.