Ukupno: 920222
Maškare u našoj školi
Autor: Danijela Jalžabetić, 17. 2. 2015.

Na pokladni utorak su našom školom prošetali razni neobični likovi iz svijeta bajki i filmova. Naši učenici maskirali su se u razne smiješne i zanimljive kostime te su tako unijeli na školske hodnike i u razrede mnogo smijeha i veselja. Na trenutak zakoračili su u neobičan svijet u kojem je sve moguće.

Poklade je svečano razdoblje prije korizme u kojem se priređuju povorke maškara, kostimirani i maskirani plesovi. U Hrvatskoj se iz karneval ravnopravno spominje mesopust, poklade i fašnik. Osim tih naziva u uporabi su i krnjeval, krnoval, pokladi, pust, fašnjek ili maškare. Pokladni ophodnici također se nazivaju raznovrsnim nazivima poput maskara, mačkara, fašenka, pusta, dida, pesnika i ostalih naziva koji se razlikuju od mjesta do mjesta, kao i skupina poput zvončara,  baba, pokladara, maškura i drugih, a pokladni nazivi ponekad označavaju nekoliko pojmova. Karnevalske svečanosti obično uključuju maskirane povorke i plesove, bakljade, vatromete, obasipanje cvijećem, konfetima i korijandolima, te na kraju svečano spaljivanje ili pokapanje velike lutke, personifikacije „princa karnevala“.

(Dio teksta preuzet s Wikipedije.)