Otvorena izložba "Ptice - savršenstvo ljepote"
Autor: Danijela Jalžabetić, 22. 5. 2015.

U  našoj školi 22.svibnja 2015. godine  obilježen je Svjetski dan biološke raznolikosti posjetom Njegove Ekselencije veleposlanika Republike Poljske u Republici Hrvatskoj,  gospodina Macieja Szymańskog, te izložbom „Ptice – savršenstvo ljepote“. Dobrodošlicu svim uzvanicima izrazili smo prigodnim programom.

Programu i otvaranju izložbe prisustvovali su:

-Ante Mandarić, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Zagrebačke županije

-Ivica Bošnjak, pročelnik Upravnog odjela za financije Zagrebačke županije

-Stipo Velić, gradonačelnik Dugog Sela

-Pavo Jakovljević, zamjenik gradonačelnika Dugog Sela

-Željko Ivaniček, predsjednik Gradskog vijeća grada Dugog Sela

-Željko Funtek, načelnik općine Brckovljani

-Martina Glasnović, ravnateljica Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije

-Branko Goleš, ravnatelj Osnovne škole „Ivan Benković“

-ravnatelji susjednih škola i drugih ustanova.

Program je započela Nika Gavranović, učenica 5.d razreda, poučnom pjesmom poznatog poljskog književnika Ignacyja Krasickog Kornjača i miš. Zatim je Bruna Stojanović, učenica 5.b razreda, krasnoslovila pjesmu Danijela Načinovića Domovina iz srca raste. Zbor Osnovne škole „Ivan Benković“ počastio je uzvanike dvjema pjesmama: Po lojtrici gor i dol (hrvatska narodna pjesma)te Kad se pjeva (poljska narodna pjesma). Uslijedio je dječji tamburaški sastav Kulturno - umjetničkoga društva „Preporod“ koji je, također, izveo dvije skladbe.

„Rezultat svjesnog odabira ptica kao objekta fotografije je uronjavanje u svijet emocija sličnim onima u sportu ili lovu. Ptica postaje sunatjecatelj koji će napraviti sve da naša fotografija ne uspije. Šanse fotografa se mogu znatno povećati kroz dobro poznavanje ptica. Svakome bi trebalo preporučiti ovakav slijed: prvo dobro upoznajmo ptice, a tek onda ih fotografirajmo. Zahvaljujući tome, češće ćemo uspjeti napraviti dobru sliku te ćemo istovremeno shvatiti kako se treba ponašati fotograf da ne našteti pticama“, riječi su Njegove Ekselencije veleposlanika Republike Poljske u Republici Hrvatskoj, gospodina Macieja Szymańskog, koji nas je uveo u svijet fotografiranja ptica,objasnio njegovu posebnost te nas je upoznao s Poljskom, svojom zemljom.

Gospodin Ante Mandarić otvorio je izložbu koju mogu vidjeti svi učenici naše škole i ostali zainteresirani građani.