Učenici njemačkog jezika posjetili Minimundus
Autor: Danijela Jalžabetić, 17. 5. 2016.

Učenici koji pohađaju izbornu nastavu iz njemačkog jezika posjetili su u subotu, 14. svibnja 2016. godine park svjetskih znamenitosti Minimindus  u Klagenfurtu, u austrijskoj pokrajini Kärnten (Koruška).

Učenici naše škole koji uče njemački jezik posjetili su u subotu, 14. svibnja,  Austriju  i jedan maleni, ali prekrasni gradić Klagenfurt, smješten u austrijskoj pokrajini Kärnten (Koruška). Iako smo se bojali kiše, u vrijeme dok smo bili na izletu vrijeme je bilo dobro. Zajedno s profesoricama i vodičima iz Kontakt-toursa obišli smo park svjetskih znamenitosti Minimindus. Ondje smo mogli vidjeti sve kulturne znamenitosti svijeta u tri puta manjoj veličini nego što su u originalu. Među najzanimljivijim građevinama bile su Eiffelov toranj, znak Hollywooda, Kip slobode, Vatikanski trg i druge. U Minimundusu se mogao pogledati umanjeni hrvatski svjetionik Porer.

Osim malih građevina u parku Minimundusu bile su i još neke od stvari koje su neki učenici prvi put u životu doživjeli, primjerice  kino u 4D-prikazu te nogometna videoigra koja je posebnu pozornost privukla muškim posjetiteljima.

Nakon obilaska samoga parka Minimundusa zaputili smo se na obližnji trg grada Klagenfurta gdje su učenici mogli čuti priču o tome kako je nastao grad Klagenfurt. Pogledali smo ostatke zidina, prelijepu zgradu kazališta, glavni trg te gradsku vijećnicu grada Klagenfurta, pogledali zlatnu gusku i stup protiv kuge,  zmajev vodoskok Lindwurmbrunnen, veliki spomenik carici Mariji Tereziji te malog čovječuljka po imenu Wörtherseemanndl s bačvicom iz koje je, prema predaji, isteklo jezero Wörthersee (Vrbsko jezero), a koje smo vidjeli u dolasku. Da biste imali sreće, svakako dodirnite podignuti prst toga čovječuljka i ubacite novčić u fontanu. Inače, saznali smo da je Celovec – što je slovensko ime za Klagenfurt – još tijekom devetnaestog stoljeća bio pretežno slovenski grad, no kasnije su ga naselili govornici njemačkoga.

Nakon obilaska Klagenfurta i zanimljivih legendi koje nam je ispričala voditeljica, prije još jedne kiše uspjeli smo doći u popularni restoran brze hrane „McDonalds“. Dugo smo čekali jer nas je bilo više od stotinu, a nakon što su svi učenici završili s jelom uputili smo se natrag u Hrvatsku.

Na putu smo, tijekom dolaska i odlaska, mogli vidjeti predivne Alpe koje čine prirodnu granicu između Slovenije i Austrije te bijeloplavu alpsku rijeku Savu Dolinku koja utječe u Savu.

Ovaj izlet mnogim je učenicima omogućio da nešto nauče o Klagenfurtu i da posjete, neki po prvi put ili nakon dugo vremena, Austriju.

Veselimo se novom izletu dogodine!

SLIKE

Luka Popović, 5.d