Preventivni projekt „Živim život bez nasilja“
Autor: Branko Goleš, 20. 1. 2015.

Preventivni projekt pod nazivom „Živim život bez nasilja“, pokrenuli su Ministarstvo unutarnjih poslova i Ujedinjeni narodi u Republici Hrvatskoj, a ove godine se kao partner uključilo i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.

Preventivni projekt  namijenjen je učenicima sedmih razreda, učiteljima, roditeljima te cjelokupnoj zajednici. Cilj preventivnih aktivnosti je senzibiliziranje javnosti na problem nasilja te sprječavanje nasilja prema ženama, nasilja u obitelji, nasilja među mladima te izgradnja kulture nenasilja i tolerancije.

Projekt se sastoji od tri komponente:

1. INTERAKTIVNE RADIONICE – učenici se upoznaju s problemima nasilja, zakonskim mogućnostima njegova sprječavanja i prijavljivanja, a ujedno ih se educira po pitanjima nenasilja i tolerancije. Radionice se održavaju u našoj školi u utorak, 20.1.2015. u svim sedmim razredima, a provode ih predstavnici policije i nevladine organizacije „Status M“.

2. UMJETNIČKO-EDUKATIVNI PROGRAM u kojem učenici sudjeluju u kazališnoj predstavi pod nazivom „Nasilje, za nasilje nema opravdanja“ u režiji Zijaha Sokolovića, a koja je razvijena u suradnji s nevladinom udrugom Riječi/Prave/Predstave. Predstava će se održati u četvrtak, 29.1.2015. u 14.00 sati u dvorani kina Preporod u Dugom Selu za sve učenike sedmih razreda Osnovnih škola iz Rugvice, Božjakovine i Dugog Sela.

3. INTERAKTIVNA PARLAONICA, debate, natjecanja za najbolji likovni, dramski, scenski, literarni i drugi rad gdje učenici na temelju svog stečenog znanja i   prikupljenih informacija u okviru sadržaja 1. i 2. komponente, daju osobni osvrt i svoja razmišljanja na pitanja nenasilja, tolerancije i nediskriminacije.

Navedeni preventivni projekt osvojio je nagradu za najbolji projekt primarne prevencije na dodjeli Europske nagrade za prevenciju kriminaliteta (2013. godine u Litvi) od strane EUCPN – organizacije odnosno platforme za preventivni rad država članica EU u smislu razmjene iskustava, najboljih praksi, znanja te praćenja kretanja kriminaliteta na europskoj razini.

Socijalni pedagog: Nena Franić