Održan 1. Festival dječjeg glazbenog stvaralaštva
Autor: Danijela Jalžabetić, 10. 2. 2015.

U organizaciji Glazbene udruge Opus u subotu, 7. veljače 2015. godine, u našoj školi je održan izvedbeni dio 1. Festivala dječjeg glazbenog stvaralaštva.  Riječ je o jedinstvenoj manifestaciji u kojoj su sudjelujelovali učenici osnovnih općeobrazovnih škola. U sklopu Festivala izvedeno je 13 novonastalih skladbi čiji su tekstopisci, skladatelji i izvođači učenici od 4. do 8. razreda. Skladbe su napisane za različite instrumentalne i vokalno instrumentalne sastave. Tematika i glazbeni žanr bili su slobodni pa smo  tako na programu imali i instrumentalne solo točke, orkestre, vokalne skupine i nekoliko školskih rock bandova. Podsjetimo, svaka škola je trebala do 20. prosinca 2014. poslati notne i zvučne zapise svojih novonastalih skladbi, a nakon toga je prosudbeno povjerenstvo odabralo skladbe koje će se svirati uživo na izvedbenom dijelu Festivala.

Organizator projekta je Glazbena udruga Opus, a nositeljice projekta su Mirta Stublić i Sandra Frančišković, profesorice glazbene kulture s područja Dugog Sela.

Festival je zamišljen kao poticaj učenicima i učiteljima glazbene kulture u kreativnom izražavanju i stvaranju novih kvalitetnih skladbi slobodnog sadržaja i stila te njihovom živom izvođenju. Na ovogodišnjem, 1. Festivalu dječjeg glazbenog stvaralaštva, sudjelovali su učenici i njihovi mentori iz 12 škola s područja cijele Hrvatske: OŠ Mihaela Šiloboda, Sveti Martin pod Okićem; OŠ Sveti Petar Orehovec, Sveti Petar Orhovec; OŠ Alojzija Stepinca, Zagreb; OŠ Matije Gupca, Matija Gubec International School, Zagreb; OŠ Antuna Mihanovića, Osijek; OŠ Klinča Sela, Klinča Sela; OŠ Mate Balote, Buje; OŠ Čazma, Čazma; OŠ Ksavera Šandora Đalskog, Donja Zelina; OŠ Ljudevita Modeca, Križevci; OŠ „Stjepan Radić“, Božjakovina, OŠ „Ljubo Babić“, Jastrebarsko.

Vrijednost ovog hvalevrijednog projekta prepoznale su i važne institucije i dale nam podršku: Agencija za odgoj i obrazovanje, OŠ "Ivan Benković", HDS ZAMP, Zagrebačka županija, Grad Dugo Selo, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Našu inicijativu prepoznali su i donatori koji su nam pomogli u organizaciji : Radio Martin, Školska knjga d.d., Fotostudio Time, Dugoselska kronika, Titan d.d., Konzum d.d..

Podršku našoj inicijativi pružili su i poznati glazbenici Ivana Plechinger Kovačić i Bruno Kovačić, mlada hrvatska kantautorica Sara Renar koja je bila posebni gost Festivala, te poznati glazbeni kritičar i publicist Hrvoje Horvat.

Sa oduševljenjem novonastalim skladbama i izvedbama svi su izvođači zasluženo osvojili priznanja. Podijeljene su i tri nagrade i to:

Nagrada za najbolju skladbu:

OŠ Antuna Mihanovića, Osijek: Don´t wait  (tekst i glazba: Dorian Brekalo; aranžman: Mia i Tin Reba, mentorica: Vesna Lončar, prof.) – izvođači: Dorian Brekalo, gitara; Tin Reba, violina; vokali: Vanda Vrban i Sara Muharemi

Nagrada za najbolju glazbenu izvedbu:

OŠ Matije Gupca, Matija Gubec International school, Zagreb: The Forgotten in The Land of Unforgotten (glazba: Jadran Mihelčić, mentorica: Antonia Mimica, prof.) – izvođač: Jadran Mihelčić, klavir

Nagrada za najoriginalniju izvedbu:

OŠ Ljudevita Modeca, Križevci : Vatra  (tekst: Marta Majhen; glazba: Grupa ljubitelja glazbe OŠ Ljudevita Modeca, aranžman: Grupa ljubitelja glazbe OŠ Ljudevita Modeca, mentorica: Sandra Poštić, prof.) – izvođači: Jakov Cetl , solo električna gitara; Ivan Konzumplik, bas gitara; Barbara Niemčić, saksofon; Eric Wolf, bongosi; Leonarda Ljutić, solo vokal, vokali: Nikolina Hubina, Jelena Lovrić, Valerija Kukec, Mihaela Slunjski, Jelena Srnojević, Ivana Harča, Luka Dušak, Patrick Lisjak Hoffman, Krunoslav Arki

Čestitamo svim skladateljima, izvođačima i njihovim mentorima, zahvaljujemo pokroviteljima koji su nam pružili podršku.

Nova prijateljstva, prekrasne skladbe i ozračje puno pozitivne energije daju nam poticaj i ohrabrenje za pripremu 2. Festivala dječjeg glazbenog stvaralaštva.