Ukupno: 920269
Svečano obilježen Dan Europe
Autor: Danijela Jalžabetić, 8. 5. 2015.

U našoj školi 9. svibnja svečano je obilježen Dan Europe. Dobrodošlicu uzvanicima poželio je ravnatelj naše škole prof. Branko Goleš. Profesorice Marina Periša i Karolina Hrastović s učenicom Mijom Kovačević predstavile su knjižicu „Kulturna i vjerska baština svetog Martina u Dugom Selu“. Profesorica Marina Periša održala je predavanje „Integracija Europe“, a naše gošće iz Osnovne škole Josipa Zorića, nastavnica Zdenka Knežić s učenicima 7. razreda, pripremila je uprizorenje grčkih mitova. Učenici Glazbene škole „Dugo Selo“ prigodnim programom uveličali su ovu svečanost. Obilježavanju Dana Europe prisustvovali su učenici iz Osnovne škole Franje Viktora Šignjara iz Virja. U našoj školi može se razgledati izložba na temu „Europa“. Našim novim prijateljima, učenicima OŠ Franje Viktora Šignjara,  i svim posjetiteljima koji su sudjelovali u obilježavanju Dana Europe zahvaljujemo na posjeti našoj školi uz želju da nam se što prije vrate.

Dana 9. svibnja u svim sadašnjim i budućim članicama Europske unije, obilježava se Dan Europe koji simbolizira zajedništvo i snagu europske zajednice država i ljudi. Dan Europe obilježava se od 1985. godine kada se na Milanskom summitu u znak sjećanja na Schumanovu deklaraciju proglasili 9. svibnja Danom Europe.

Toga je dana 1950. godine francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman predstavio prijedlog ujedinjenja proizvodnje ugljena i čelika Francuske i Njemačke.

Međutim ta je inicijativa imala šire namjere od ujedinjenja proizvodnje ugljena i čelika tih dviju zemalja, a to je poticanje na očuvanje mira u poslijeratnom razdoblju u svim europskim zemljama. Tako je već iduće 1951. godine stvorena Europska zajednica za ugljen i čelik, preteča današnje Europske unije.

Premda je ideja ujedinjene Europe prisutna u promišljanjima intelektualaca i političara već niz stoljeća, konkretan projekt europske integracije započeo je tek nakon Drugog svjetskog rata, s namjerom da se onemogući izbijanje novih ratnih sukoba na Starom kontinentu. Inicijativa za institucionalno povezivanje europskih država konkretizirala se osnivanjem dviju međunarodnih institucija ključnih za proces integracije: Vijeća Europe (5. svibnja 1949.) i Europske zajednice za ugljen i čelik, nastale na temelju spomenute Schumanove deklaracije objavljene 9. svibnja 1950. godine. Europska zajednica za ugljen i čelik bila je jezgra iz koje se kasnije razvila današnja Europska unija.

(tekst preuzet sa stranice www.skole.hr)