Predavanje o Južnoj Americi za učenike šestih razreda
Autor: Danijela Jalžabetić, 28. 5. 2015.

U knjižnici naše škole 26. svibnja 2015. godine gđa Sanja Novački održala  je  predavanje o Južnoj Americi za učenike šestih razreda. Gđa Novački je na vrlo zanimljiv način ispričala tijek ekspedicije u kojoj je u siječnju ove godine, s još nekoliko članova Hrvatskog planinarskog društva Željezničar,  sudjelovala u osvajanju najvišeg vulkana na svijetu Ojos de Salado.

Ovaj vulkanski vrh se nalazi  u Andama na nadmorskoj visini od 6893 m iznad pustinje Atacame, na granici država Čile i Argentine. Ime Ojos del Salado u prijevodu s španjolskog na hrvatski znači: »oči slane ravnice«, a može se prevesti i kao »sniježni izvor rijeke Salado«. Taj naziv potječe od velikih naslaga soli koje se u obliku laguna ili »očiju« pojavljuju u ledenjacima na vršnom dijelu planine. Bilo je također zanimljivo slušati kako su se članovi ekspedicije pripremili prije nego su krenuli do vrha. Zbog vrlo rijetkog zraka, bilo je potrebno napraviti aklimatizaciju kako bi se tijelo prilagodilo na veliku nadmorsku visinu. Ojos de Salado se nalazi 600 km  sjevernije od najvišeg vrha Amerike –Acanocague (6961 m), no iako je niži, Ojos de Salado je mnogo teži za osvajanje jer do samog vrha je potrebno prijeći vrlo strm uspon koji zahtjeva korištenje sajli.

Učenici su također čuli i mnogo zanimljivih činjenica o samoj državi Čile i glavnom gradu Santiagu; načinu života gdje ljudi ne hodaju okolo sa svojim mobitelima nego se više druže i često za plešu na ulicama. Kako u Čileu živi mnogo hrvatskih iseljenika, gđa Novački je istaknula kako su vrlo često imali susrete s našim Hrvatima.