Prvašići na Seoskom imanju „Kezele“
Autor: Krunoslav Sakač, 12. 10. 2015.

Jesen nam je polako zakoračila na vrata. Uz promjene u prirodi nekima donosi i puno posla. Treba ubrati sve jesenske plodove i pospremiti ih za zimu.

Ovaj tjedan obilježavamo Dane kruha ( Dane zahvalnosti za plodove zemlje). Svi znamo da najbolje učimo kada sve to zorno i vidimo. Tako su učenici prvih razreda  12.X. otišli na Seosko imanje  „Kezele“  kod Ivanić Grada kako bi naučili kako i od čega nam nastaje brašno i kako samostalno ispeći pravi, pravcati kruh ili pecivo. Najprije smo obišli Etno zbirku, mlin, prošetali imanjem, a zatim smo se primili posla. Uz pomoć tete kuharice, zamijesili smo tijesto koje smo samostalno oblikovali i stavili na pečenje.  Čekavši dok nam se naši kruščići ispeku obišli smo i životinje na imanju; konjiće, svinje, koze, patke, guske….. Neke smo čak i nahranili. Preostalo nam je malo vremena koje smo iskoristili poigravši se u parku. Prije nego što smo krenuli put Dugog Sela  slasno smo pojeli svoja pečena peciva.

Veseli, zadovoljni,  sretni i punih trbuščića vratili smo se pred našu školu.

I da….. kod kuće ćemo probati primijeniti naučeno i sami zamijestiti svoj kruh !!!!

SLIKE                                               Prvašići i učiteljice !

Željka Šoštarčić Lauš