Intervju s književnicom Ivanom Simić Bodrožić
Autor: Danijela Jalžabetić, 18. 11. 2015.

U ponedjeljak, 16. studenoga 2015. godine, je u školskoj knjižnici naše škole održan književni susret za učenike četvrtih razreda s književnicom Ivanom Simić Bodrožić. U prilogu se nalazi intervju koji je članica Novinarske skupine Nika Gavranović napravila s književnicom.

1.Pišete li za djecu ili za odrasle?

Uglavnom za odrasle, ali neke su knjige i romani prigodne i za mlade.

2. Ispunjava li vas Vaš posao? Zašto?

Da, jer mogu mnogo izmišljati, i nemam nekog šefa koji mi govori što da radim. Mogu mnogo čitati, u čemu uživam, a i nemam radno mjesto, već radim kod kuće.

3. Koliko dugo se bavite pisanjem?

Bavim se pisanjem otkad sam naučila pisati, ali zapravo sam samu sebe shvatila kao pisca kad sam imala 21 ili 22 godine kad sam osvojila nagradu „Goran“ za mlade pjesnike za svoju pjesmu „Prvi korak u tamu“.

4. Koje su vam najdraže književne vrste?

Nemam najdražu, sve ih volim.

5. Što vam je inspiracija za pisanje?

Sve. Svakodnevica. Život. Mislim da nema te stvari koja ne može biti inspiracija za pisanje. Sve što vidim, sve što mi se dogodi mi može biti inspiracija.

6. Pronalazite li uzor u nekom književniku ili u nekom književnom djelu?

Pronalazim uzor u svim piscima i ne mogu izdvojiti jednog posebno. U svim djelima koje sam pročitala pronalazim uzor, čak i u onima koja mi se nisu svidjela jer tada znam o čemu ću pisati, a o čemu neću.

7. Koliko ste knjiga dosad objavili i možete li izdvojiti najdražu?

Dosad sam objavila pet knjiga, što proze, što poezije, ali ne mogu izdvojiti najdražu jer sva mi inspiracija dolazi s istog mjesta i sve su mi jednako drage.

8. Koliko Vam je potrebno da napišete jednu knjigu?

Ovisi, jer osim pisanja, radim i neke druge poslove vezane uz knjige jer se, nažalost, u Hrvatskoj ne može živjeti samo od pisanja, ali rekla bih da mi za roman treba oko godina-dvije.

9. Dobitnica ste nekoliko nagrada. Koja od njih Vam je najdraža?

Rekla bih da je to Kiklop jer to nije samo nagrada koju dodjeljuje publika, već i kolege pisci, izdavači i urednici.

10. Jeste li slični svojim likovima?

Ponekad da jer mislim da u svakom liku ima i dio mene.

11. Imate li kakve planove u budućnosti?

Imam. Trenutno je to završiti roman koji sam sada započela i nadam se da će to biti negdje do kraja ove godine.

12. Koko provodite svoje slobodno vrijeme?

Jako volim slušati glazbu, ići na koncerte, u kazalište, družiti se s prijateljima.

13. Što Vam je važno u životu? Što je Vaš životni moto?

Evo, moj moto je ovakav: Teško je svoj život svesti u moto.

14. Što biste mladima preporučili vezano uz pisanje?

Da se „odlogiraju“ i sve će im doći, sva inspiracija vezana uz pisanje.

15. Koje biste pouke izvukli iz svojih djela?

Ne znam baš ima li u mojim djelima neke pouke, ali mojim likovima se uvijek događa sve najbolje kad su ono što jesu. Tako da mislim da je to to. Budi ono što jesi i dogodit će ti se najbolje stvari.

16. Kako se osjećate kad Vam netko spomene Vukovar i Domovinski rat?

Pa, zapravo, dobro jer rat je bio prije dosta vremena i mnoge stvari su zacijelile. Tako da ne mogu reći da se osjećam osobito loše.

Zahvaljujemo što ste nam dali dio Vašeg vremena i želimo Vam dugu i uspješnu karijeru.

Intervju obradila:

Nika Gavranović, 6.d