TERENSKA NASTAVA 4. RAZREDA NA MEDVEDNICI
Autor: Krunoslav Sakač, 29. 9. 2016.

Nakon što smo prošle školske godine pokušali nekoliko puta „osvojiti“ Medvednicu, ali nismo uspjeli zbog vremenskih prilika, ovog rujna uspjelo nam je to iz prve!

I vrijedilo je čekati...

21. rujna osvanuo je sunčan dan... Autobusi su nas dovezli do početka staze na zapadnoj Medvednici koja vodi do planinarskog doma „Glavica“. Hodajući njome uživali smo u priči, proučavanju šume i promjena na drveću koje su se počele uočavati.

Nakon pola sata hoda zadivio nas je prekrasan pogled na Zagreb koji se pruža ispred planinarskog doma. Nakon malog odmora, naši su nas vodiči podijelili u grupe i započeli smo s aktivnostima koje su za nas pripremljene: posjet špilji Veternici te radionice „Mreža života“ i „Orijentacija“.

Na radionici „Mreža život“ kroz razgovor i igru upoznali smo se s hranidbenim lancima u prirodi  i različitim ulogama koje životinje i biljake imaju u njima. Radionicom „Orijentacija“  ponovili smo gradivo snalaženja u prostoru koje smo učili u trećem razredu: kako se orijentirati u prirodi, služiti se kompasom, orijentirati se na zemljopisnoj karti...

Mnogima najzanimljivi dio terenske nastave bio je posjet špilji Veternici, špilji koja je sa svojih 7 km ukupne dužine šesta po veličini špilja u Hrvatskoj!

Smijali smo se jedni drugima kada smo na ulazu u špilju kao pravi speleolozi dobili kacige i tako opremljeni krenuli u mračan hodnik upoznati ovaj spomenik prirode. Hodajući kanalom s našim vodičem prošli smo nekih 400 m, lagano cvokoćući zubima jer je u špilji stalna temperatura od 8 Celzijevih stupnjeva! Pokušavali smo biti što tiši da ne uznemirimo stalne stanovnike špilje – šišmiše. Ovdje živi čak 18 vrsta ove male leteće životinje koja je zakonom zaštićena, a od toga 12 vrsta svake godine i prezimi ovdje. Naš nam je vodič tijekom hoda skrenuo pažnju na vrtložne lonce, čeljust špiljskog medvjeda, fosilno blato, Kameni slap, Zdenac želja u Koncertnoj dvorani, fosile pradavnih školjaka i ježinaca i dr.

Na povratku smo u autobusu bili pomalo umorni od svježeg šumskog zraka i svega što smo prošli… s razlogom, svašta smo novog i zanimljivog naučili i doživjeli!

Nikolina Piršljin