Ukupno: 920160
Europski dan jezika, 26. rujna
Autor: Krunoslav Sakač, 23. 9. 2016.

Svake godine 26. rujna u Europi i Hrvatskoj obilježava se Europski dan jezika. Učenicima šestih i sedmih razreda, a koji uče dva strana jezika, engleski i njemački, postavili smo jednostavno pitanje: zašto volite i/ili učite strane jezike? U nastavku pročitajte njihove odgovore. Možda se s nekima od njih i sami slažete – jer koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš.

„Važno je učiti jezike jer možda nam oni odrede budućnost. To je mene potaklo da ih učim i sada sam sretna jer ih znam.“ (Hana, 6.b)

„Mislim da je dobro učiti strane jezike jer će onda biti lakše proputovati svijet. I s dobrim ocjenama iz jezika lakše je upisati školu koju želiš.“ (Viktoria, 6.c)

„Svatko može naučiti neki jezik, to nije teško.“ (Martina, 6.a)

„Ja mislim da je važno učiti strane jezike zato što ćemo imati bolji posao, bolju plaću, čak i bolji život jer ćemo se moći sporazumijevati s ljudima. Možemo zbog zanimljivosti učiti strane jezike, ali možemo naučiti i nešto poučno i nešto što će nam trebati u životu. Zato svima to preporučujem.“ (Lana, 6.a)

„Zato što svako dijete mora učiti strane jezike da se zna sporazumijevati u drugim državama.“ (Matej, 6.c)

„Bitno je poznavati druge jezike. Zbog posla u budućnosti, ali i da bismo stekli prijatelje iz drugih država.“ (The boss)

„Ja mislim da su jezici bitni za školovanje i da bismo se zaposlili.“ (Marija, 6.c)

„Ja učim strane jezike jer su mi fora, te zato što želim znati više u životu, ako budem išla u druge zemlje.“ (Adrianna, 6.c)

„Trebamo učiti jezike zbog turizma. Možemo ih učiti jer nam je to zanimljivo. Kad odemo u neku državu, a ne znamo ni jedan jezik osim svog tada se nećemo moći puno razumjeti. (Magdalena, 6.a)

„Bogatiji si u znanju ako znaš više jezika. Važnost jezika je u tome što možeš razumjeti druge. Jezik je majka znanja. Možeš proputovati svijetom ako znaš puno jezika.“ (Lara, 6.a)

„Zato da možemo pričati sa strancima, zbog posla, da razumijemo neke strane pjesme i filmove.“ (Lea, 7.a)

„Učite jezik jer ako budete išli u neku drugu državu, znat ćete se sporazumjeti. A i kako biste bili bolji u školi i u svemu.“ (Lucija, 6.b)

„Važno je učiti jezike jer ako odemo u neku stranu državu i izgubimo se, nećemo znati nekog pitati kuda trebamo ići.“ (anonimno, 6.a)

„Izreka kaže: Koliko jezika znaš toliko ljudi vrijediš. Ako znaš neki jezik, može ti pomoći da nađeš prijatelje iz države koja koristi taj jezik ili ti može pomoći oko posla. Dobro je znati jezike da se možeš sporazumijevati i komunicirati jer ako znaš samo materinji jezik, osramotit ćeš se pred drugima i nećeš znati o čemu pričaju.“ (Anamaria, 7.b)

„Važno je znati strane jezike jer se danas događaju velike imigracije u druge države.“ (Nika, 7.a)

„Važno je da djeca uče strane jezike kako bi se mogli sporazumjeti u svijetu.“ (David, 6.d.)

„Važno je učiti strane jezike, ako se budemo nekamo odselili, da se možemo sporazumijevati.“ (Luka, 6.d)

„Trebamo ići na strane jezike, jer ako idemo u druge države da znamo govoriti njihov jezik. Preporučujem svima strane jezike.“ (Marija, 6.d.)

„Strane jezike učim da bih mogla upisati bolju srednju školu.“ (Ana, 6.d.)

„Učim strane jezike zato što će mi trebati u životu. Poručujem mladim generacijama da uče strane jezike jer će im trebati u životu.“ (Luka, 6.d.)

„Učim strane jezike zato što će mi nekad sigurno trebati u životu.“ (Vito, 6.d)

„Učim strane jezike tako da ih znam pričati.“ (Mateo, 6.d)

„Preporučujem svima da uče strane jezike jer je to jako poučno.“ (Anabela, 6.d)

„Zato što je bitno znati strane jezike.“ (Marin, 6.c)

„Mislim da je dobro učiti strane jezike zato što, ako se u tu zemlju odselimo, znamo taj jezik.“ (Barbara, 6.c)

„Moja mudra izreka: svaki jezik je lagan ako mu dobro pristupiš! Jedino bik zna samo jedan jezik.“ (anonimno)

„Zato da mogu raditi posao izvan Hrvatske.“ (Luka, 6.d)

„Meni su jezici biti jer, ako bih išao u drugu državu, da znam pričati.“ (Nikola Antun, 6.c)

„Dobro je znati jezike jer kad ćemo ići u drugu zemlju, moći ćemo komunicirati s drugima.“ (Tea, 7.b.)

„Zato što je dobro znati strane jezike.“ (Lea, 7.a)

„Važno je znati puno jezika kako bismo se mogli sporazumijevati sa što više ljudi.“ (Marija Klara, 7.a)

„Korisno je znati druge jezike zbog sporazumijevanja.“ (Dominik, 7.b)

„Kada odemo u neku drugu državu da se znamo sporazumjeti.“ (Paula, 7.b)