Posjet Šćitarjevu
Autor: Marina Periša, 22. 10. 2014.

Dana 17. listopada 2014. smo posjetili Šćitarjevo.  U posjetu su išli mladi geografi i učenici kreativne skupine „Lumena“ u pratnji profesorica Karoline Hrastović, Martine Gracin i Marine Periša.

Prvo smo posjetili djelatnike i učenike  OŠ „Šćitarjevo“ gdje smo predstavili naš projekt o kulturnoj i vjerskoj baštini svetog Martina. Mia Kovačević i Viktorija Franjčić su prezentirale naš rad: proučavanje literature o sv.Martinu, izrada literarnih i likovnih radova, te pripreme za proslavu blagdana sv. Martina kada  ćemo imati prodajnu izložbu naših radova. Kako će uskoro  i u Šćitarjevu biti postavljena stopa sv. Martina, učenici ove škole također sudjeluju u raznim aktivnostima kroz koje se pripremaju za obilježavanje tog dana. Nakon prezentacije naši domaćini su nam pripremili zakusku i nakon druženja smo krenuli do arheološkog parka Andautonije koji se nalazi uz samu osnovnu školu.

Arheološki park smo obišli u pratnju vodiča koji su nas upoznali sa ovim nalazištem rimskog grada čije su iskopine pronađene u 19. stoljeću.  Rimska Andautonia je bila veliki grad čiji se temelji nalaze na širem području današnjeg Šćitarjeva a u parku se nalazi široka ulica i terme.

Na kraju našeg posjeta smo imali susret s članovima udruge Andautonija koja se bavi očuvanjem kulturne i spomeničke baštine Šćitarjeva. U prostorija udruge se čuvaju vjerne kopije odjeće rimskih vojnika i rimskih građana. I sami smo imali priliku obući se u rimske toge, staviti kacigu rimskog vojnika i isto tako smo mogli držati rimske mačeve i služiti se lukom i strijelom.

Posjetu smo završili zajedničkom fotografijom kao lijepom uspomenom. Bilo je vrlo zanimljivo i imali smo priliku naučiti mnogo stvari koje do sada nismo znali.

Anamaria Ivezić i Gabrijela Josipović, 8.a