Posjet džamiji u Zagrebu
Autor: Danijela Jalžabetić, 21. 11. 2015.

U srijedu, 18. studenoga 2015. godine, učenici petih razreda, su u pratnji vjeroučiteljica Ružice Havaić i Verice Mijatović, te učiteljica Gabrijele Pletikosić i Nikoline Piršljin posjetili zagrebačku džamiju. Na nastavi vjeronauka uči se gradivo o velikim monoteističkim religijama svijeta – Židovstvu, Islamu i Kršćanstvu pa je ovo bila jedinstvena prilika za proširivanje i utvrđivanje gradiva.

POSJET ZAGREBAČKOJ DŽAMIJI

U srijedu, 18. studenoga 2015. godine, učenici petih razreda, su u pratnji  vjeroučiteljica Ružice Havaić i Verice Mijatović, te učiteljica Gabrijele Pletikosić i Nikoline Piršljin posjetili zagrebačku džamiju.

Obzirom da smo na nastavi vjeronauka učili gradivo o velikim monoteističkim religijama svijeta – Židovstvu, Islamu i Kršćanstvu, bila je to prilika da proširimo i utvrdimo gradivo. Razgledavajući unutrašnjost džamije Imam (predvodnik molitve muslimana) nam je ispričao kratku povijet džamije i Islama, a budući da se ondje održavala molitva doživljaj čuvenog je bio još veći. Najveću pažnju i divljenje učenika izazvao je pokraj džamije visoko uzdignut toranj – minaret.

Bilo je ovo jedno lijepo i poučno iskustvo za sve, koje potiče učenike na prihvaćanje različitih stavova i uvjerenja te tolerantno ponašanje.

Prihvatimo jedni druge onakvima kakvi jesmo pa će i svijet postati bolje mjesto za život svima!

Magdalena Gradečki, 5.d

PUT U DŽAMIJU

Nakon što je završila nastava ušli smo u autobus i krenuli do džamije. Bio je lijep i sunčan dan pa smo se odlučili prošetati po prekrasnom dvorištu oko džamije, punom mramornih spomenika i fontana. Dječaci su na livadi malo igrali nogomet, a djevojčice su se šetale po dvorištu. Kada smo ulazili u džamiju morali smo se, u predvorju, svi izuti, a djevojčice su morale staviti marame na glavu. Tamo nas je dočekao jako gostoljubiv gospodin koji nam je ispričao sve o muslimanskoj vjeri. Nakon pola sata predavanje nam je prekinuo i zamolio nas je da se malo povučemo do ulaza jer je trebala biti njihova molitva. Iznenadilo me je kada su počeli ulaziti samo muškarci, a ženu su bile odvojene na katu džamije. Nakon molitve ponovno smo nastavili razgovor.

Džamija je puna bijelog mramora s puno ukrasa i reljefa. Kada smo izašli iz džamije još smo se malo šetali po prekrasnom dvorištu, a potom smo se ispred džamije svi zajedno slikali.

Meni se džamija jako svidjela, puno smo toga naučili i bolje upoznali vjeru i običaje muslimana.

Una Ižaković 5.b